Analog ADIN1100 Co ADIN1100 Chips New Original Microcontroller Electronic Components Ic Parts
ShenZhen QingFengYuan Technology Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Manufacturer Part Number : ADIN1100
Type : integrated circuit
Place of Origin : Guangdong, China
Brand Name : MICROCHIP
Description : Electronic Components
Voltage - Breakdown : 1.8V~3.6V
Frequency - Switching : 168MHz
Power (Watts) : 500mW
Operating Temperature : -40℃~85℃
Mounting Type : Surface Mount, Surface Mount
Voltage - Supply (Min) : 1.8 V
Voltage - Supply (Max) : 3.6 V
Voltage - Output : 114 Input
Current - Output / Channel : 114 Input
Frequency : 168 MHz, 168MHz
Applications : Industrial, Consumer Electronics
FET Type : standard
Current - Output (Max) : 3.6V
Current - Supply : 2V ~ 3.6V
Voltage - Supply : 2V ~ 3.6V
Frequency - Max : 168 MHz
Power - Max : 168 MHz
Tolerance : 1024 KB
Function : Industrial, Consumer Electronics
Voltage Supply - Internal : 1.8V
Frequency - Cutoff or Center : 168 MHz
Current - Leakage (IS(off)) (Max) : standard
Isolated Power : standard
Voltage - Isolation : standard
Current - Output High, Low : standard
Current - Peak Output : standard
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : standard
Current - DC Forward (If) (Max) : standard
Input Type : 114 Input
Output Type : 114 Input
Current Transfer Ratio (Min) : 114 Input
Current Transfer Ratio (Max) : 114 Input
Voltage - Output (Max) : standard
Voltage - Off State : standard
Static dV/dt (Min) : standard
Current - LED Trigger (Ift) (Max) : standard
Current - On State (It (RMS)) (Max) : standard
Impedance : standard
Impedance - Unbalanced/Balanced : standard
LO Frequency : standard
RF Frequency : standard
Input Range : standard
Output Power : standard
Frequency Bands (Low / High) : standard
Specifications : standard
Size / Dimension : STANDARD
Modulation or Protocol : standard
Interface : standard
Power - Output : standard
Memory Size : 1MB(1Mx8)
Protocol : standard
Modulation : standard
Serial Interfaces : standard
GPIO : standard
Utilized IC / Part : ARM R Cortex R -M4
Standards : 32
Style : standard
Memory Type : standard
Writable Memory : standard
Resistance (Ohms) : standard
Cross Reference : standard
Number of Timers/Counters : 14Timers/Counters
Core Size : 32-Bit
Series : ADIN1100
Core Processor : ARMR CortexR-M4
Lifecycle Status : ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Connectivity : CANbus, DCMI, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Shipping by : DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post
Warranty : 1 Year
Port : shenzhen
Supply Ability : 10000 Piece/Pieces per Day
MOQ : 10 pieces
Contact Now
Product Paramenters
ADIN1100
software.
10BASE-T1L IEEE Standard 802.3cg-2019 compliant
Cable reach up to 1700 m with 1.0 V p-p and 2.4 V p-p
Supports 1.0 V p-p and 2.4 V p-p transmit levels
Supports intrinsic safety applications
Diagnostics
Cable fault detection with TDR
Link quality indicator with MSE
Frame generator and checker
Multiple loopback modes
IEEE test mode support
MII, RMII and RGMII MAC interfaces
MDIO Management Interface
Unmanaged configuration using pin strapping including
25 MHz crystal or external clock input (50 MHz for RMII)
Single or dual supply with 1.8 V or 3.3 V operation
3.3 V, 2.5 V, or1.8 V MAC interface VDDIO supply
Integrated power supply monitoring and POR
EMC test standards
IEC 61000-4-4 EFT (±4 kV)
IEC 61000-4-2 ESD (±4 kV contact discharge)
IEC 61000-4-2 ESD (±8 kV air discharge)
IEC 61000-4-5 surge (±4 kV)
IEC 61000-4-6 conducted immunity (10 V/m)
IEC 61000-4-3 radiated immunity (Class A)
EN 55032 radiated emissions (Class B)
Small package: 40-lead, 6 mm x 6 mm LFCSP
Temperature range
Industrial: -40°C to +85°C
Extended:-40°C to +105°C